fbpx

Co je to MBA?

Co je to titul MBA? Vše o titulu MBA a programech MBA.

MBA – Master of Business Administration je celosvětově nejoblíbenějším postgraduálním titulem v oblasti managementu. Zaměstnavatelé ho milují a studenti se ho nemohou nabažit. Na různé typy programů MBA se každoročně hlásí tisíce ambiciózních odborníků.

Program MBA je všeobecným studijním oborem, který vám poskytne základní znalosti z oblasti managementu, což znamená, že získáte ucelený pohled na podnikání v oblastech, jako je marketing, finance a účetnictví, a zároveň si osvojíte důležité měkké dovednosti a vůdčí schopnosti.

Mezi slavné absolventy MBA patří generální ředitelé nadnárodních společností, úspěšní podnikatelé a bývalí prezidenti. George W. Bush, Michael Bloomberg, Tim Cook, Satya Nadella, Sundar Pichai, Sheryl Sandberg – ti všichni mají titul MBA.

Co tedy můžete dělat s titulem MBA? Jaké typy programů MBA jsou k dispozici? A stojí MBA za to?

Co znamená zkratka MBA?

MBA je zkratka pro Master of Business Administration.

Titul MBA, který byl poprvé zaveden v roce 1908 na Harvard University Graduate School of Administration (nyní Harvard Business School), je původním absolventským titulem nabízeným obchodními školami po celém světě – přečtěte si také náš článek Historie MBA.

Titul „MBA“ v životopise vám pomůže vyniknout před zaměstnavateli, ale skutečný význam titulu MBA přesahuje tři písmena na kusu papíru. Během studia MBA si prohloubíte své znalosti v oblasti podnikání, rozšíříte svou profesní síť a zvýšíte své kariérní a platové vyhlídky.

Komu je studium MBA určené?

Neexistuje typický student MBA. Zatímco v minulosti se studenti MBA věnovali kariéře v oblasti financí nebo poradenství, dnes je průměrná třída MBA plná studentů s nejrůznějším profesním zázemím.

Podle OBEI – Oxford Business Education Institute patří mezi hlavní kariérní motivace budoucích studentů MBA: zvýšení platu, povýšení do vyšších pozic, řízení lidí a práce na mezinárodní úrovni – a tyto výhody jsou jen některými z mnoha důvodů, proč získat titul MBA.

Pokud se chcete naučit manažerským dovednostem a postoupit v kariéře, je pro vás studium MBA vhodné, ať už chcete založit vlastní firmu, postoupit v rámci stávající společnosti, změnit funkci, odvětví, místo nebo všechny tři možnosti najednou.

Studium MBA online.

Studium MBA online je velmi flexibilní a umožňuje vám studovat z pohodlí domova zároveň a pracovat. Studijní programy online MBA obvykle vyžadují prezenční účast (2-10 týdnů), ačkoli existuje stále větší počet programů MBA, které jsou z 100 % online. Trvání online programů MBA se může lišit, i když většina z nich trvá přibližně jeden rok. Studium MBA na OBEI je kompletně online, v češtině a zvládnout se dá za 4 měsíce, průměrná doba studia je ovšem deset měsíců. U nás vždy studujete ve vlastním tempu.

Jaké jsou podmínky k přijetí k MBA?

Podmínky k přijetí ke studiu MBA se mohou lišit podle jednotlivých vzdělávacích institucí. Jedná se také o jeden ze základních ukazatelů kvality dané vzdělávací instituce. Pokud vám někdo nabízí studium MBA bez dosaženého vysokoškolského vzdělání nebo maturitního vysvědčení a alespoň dvouleté manažerské praxi, zpravidla se jedná o nepříliš kvalitní možnost studia MBA. Na OBEI Vás ke studiu MBA přijmeme pokud máte za sebou jakékoli vysokoškolské vzdělání nebo alespoň maturitu a dva roky manažerské praxe.

Cena MBA - vyplatí se studium MBA?

Kolik stojí studium MBA? Podle zprávy BusinessBecause z roku 2020 činí průměrné celkové náklady na studium jednoho z nejlépe hodnocených programů MBA na světě v prezenční formě studia 189 000 dolarů. Tato částka zahrnuje veškeré náklady náklady na školné a aktivity s tím spojené.

Náklady na studium MBA se výrazně liší v závislosti na místě studia. Průměrné celkové náklady na špičkový denní program MBA v USA činí 213 000 dolarů, zatímco v Asii 98 000 dolarů. Ceny v Evropě jsou mnohem přijatelnější.

Vzhledem ke 100% online formě studia na OBEI Vám můžeme nabídnout cenu 60 000 Kč za celé studium. Tuto cenu lze rozložit na 12 měsíčních splátek zcela bez úroků a poplatků – tedy na 12 x 5 000 Kč.

Díky těmto výhodám – a také díky budoucímu platu, dovednostem a kontaktům, které získáte po ukončení studia MBA – byste se neměli nechat odradit cenou studia MBA. Našim studentům se náklady vynaložené na studium vrátí velmi rychle a to v řádu měsíců. Studium MBA na OBEI se tedy více, než vyplatí.