fbpx

Paretovo pravidlo 80/20

Co je to Paretovo pravidlo?

Pravidlo 80/20, známé také jako Paretův princip, je princip, který poprvé vytvořil ekonom Vilfredo Pareto. Tento princip říká, že zhruba 80 % následků je důsledkem 20 % příčin. Tento princip lze aplikovat na mnoho různých situací a může pomoci vysvětlit celou řadu jevů. V tomto článku se budeme zabývat původem a použitím pravidla 80/20.

Kdo to byl Vilfredo Pareto?

Vilfredo Pareto byl italský ekonom a sociolog, který se proslavil především svou prací o rozdělení bohatství a příjmů, jež vedla k vytvoření konceptu známého jako Paretův princip nebo pravidlo 80/20.

Pareto se narodil v roce 1848 v Paříži a byl synem významného italského ekonoma a politického činitele. Vystudoval inženýrství na Polytechnické univerzitě v Turíně, ale později přešel na ekonomii a sociologii a studoval pod vedením některých předních ekonomů té doby.

Paretovým nejznámějším přínosem ekonomii byla jeho práce o rozdělení bohatství a příjmů, kterou provedl na přelomu 19. a 20. století. Díky svému výzkumu Pareto zjistil, že rozdělení bohatství a příjmů v mnoha zemích se řídí předvídatelným vzorcem, kdy většinu bohatství a příjmů vlastní malý počet jednotlivců nebo domácností. Tento vzorec se stal známým jako Paretův princip neboli pravidlo 80/20, které říká, že zhruba 80 % následků pochází z 20 % příčin.

Paretova práce o rozdělení bohatství a příjmů měla významný vliv na obor ekonomie a jeho myšlenky jsou dodnes předmětem studia a diskusí ekonomů. Kromě práce v oblasti ekonomie Pareto přispěl také do oblasti sociologie a politologie, kde se zabýval tématy, jako je třídní konflikt a politická moc.

Pareto zemřel v roce 1923 ve věku 74 let, ale jeho dílo a odkaz si ekonomové a další zájemci o studium rozdělení bohatství a příjmů připomínají a oslavují i nadále.

Paretovo pravidlo = Paretův princip

Pravidlo 80/20, známé také jako Paretův princip, je princip, který poprvé vytvořil ekonom Vilfredo Pareto. Tento princip říká, že zhruba 80 % následků je důsledkem 20 % příčin. Tento princip lze aplikovat na mnoho různých situací a může pomoci objasnit širokou škálu jevů.

Například v podnikání lze pravidlo 80/20 použít k vysvětlení toho, proč malý počet zákazníků tvoří většinu tržeb společnosti. To lze vidět na rozložení zákazníků, kdy malý počet zákazníků tvoří většinu tržeb a velký počet zákazníků tvoří malou část tržeb. Tuto zásadu lze uplatnit i v jiných oblastech podnikání, např. v produktivitě zaměstnanců, kde malý počet zaměstnanců odpovídá za většinu produkce společnosti.

Pravidlo 80/20 lze použít také v oblasti osobních financí, kde může jednotlivcům pomoci pochopit, za co utrácejí většinu svých peněz. Jednotlivec například může zjistit, že většinu svých peněz utrácí za malý počet výdajů, jako je bydlení, jídlo a doprava, zatímco malý počet výdajů, jako je oblečení a zábava, tvoří menší část jeho výdajů.

Kromě použití v podnikání a osobních financích lze pravidlo 80/20 uplatnit i v jiných oblastech života. Lze ho například použít k vysvětlení, proč malý počet přátel nebo sociálních kontaktů odpovídá za většinu sociálních kontaktů jednotlivce nebo proč malý počet knih nebo filmů odpovídá za většinu zábavy jednotlivce.

Celkově je pravidlo 80/20 užitečným principem, který může jednotlivcům i podnikům pomoci pochopit nerovnoměrné rozložení účinků a příčin v mnoha různých situacích. Pochopením a uplatněním pravidla 80/20 mohou jednotlivci a podniky činit lepší rozhodnutí a efektivněji rozdělovat své zdroje. Podívejte se na naše studium MBA a dozvíte se mnohem více zajímavostí a praktických informací.